Radix
A radix a horoszkóp képi megjelenése. Bő lére eresztett magyarázgatás helyett inkább mutatok egyet példaképp:

A radix vízszintes tengelye a horizontot jelképezi. A kör az Ekliptika. A keleti metszéspont (bal oldalon) az Ascendens (AC, Asc), a nyugati metszéspont (jobb oldalon) a Descendens (DC, Desc).
A képletben megadott időpillanatban az AC a felkelő pont (az kel éppen fel, azaz kerül a horizont fölé, mint a Nap reggel), a Descendens az éppen lenyugvó pont (ez nyugszik éppen le, azaz kerül a horizont alá, mint a Nap este).
Az MC-IC tengely (a másik vastag, "merőleges" tengely) a Föld középpontján keresztül húzott képzeletbeli vonal, amely, merőlegesen metszi a Délkört (Meridiánt) a horoszkópban megadott földrajzi helyen.
Az MC az égbolt legmagasabb, ún. delelő pontja, ami pont a fejünk felett van az adott időpontban (mint a Nap délben). Az IC az égbolt alja, a Föld túloldalán van, tőlünk nem látható (mint a Nap éjfélkor).
A két tengely így négy negyedre osztja a radixot. Ezen negyedeket 3-3 részre osztva kapjuk meg a a horoszkóp házait, amihez csillagászati táblázatokra van szükség. Viszonylag sokféle házrendszer alakult ki az Asztrológia történelme során, ezek közül a Placidus a legelterjedtebb.
A planéták helyét az adott időpontra ún. efemerida-táblázatokból lehet keresni (és számolni).
A Holdcsomópontok a Hold és a Nap pályáinak metszéspontjai. Az északi metszéspont a Felszálló Holdcsomópont (Sárkányfej), a déli metszéspont pedig a Leszálló Holdcsomópont (Sárkányfarok). A spirituális Asztrológia szerint a Sárkányfej jelzi, hogy ebben az életünkben mely tulajdonságainkat kellene fejleszteni, míg a Sárkányfarok mutatja azt, hogy mi az, amit nem kellene, mert azt már előző életeinkben megtettük.
Ha újholdkor (Nap-Hold együttállás) a Nap és a Hold pont valamelyik Holdcsomópontnál találkozik, akkor van Napfogyatkozás. Ha Holdtöltekor (Nap-Hold szembenállás) kerülnek a két szembenálló Holdcsomóponthoz, akkor Holdfogyatkozás van.